DANCE MASTERS 2023

COMPETITIONS


WDSF OPEN SOLO ADULT FEMALE ST/LA
WDSF OPEN SOLO YOUTH FEMALE ST/LA
WDSF OPEN SOLO JUNIOR2 FEMALE ST/LA
WDSF OPEN SOLO JUNIOR1 FEMALE ST/LA
WDSF OPEN SOLO JUVENILE FEMALE ST/LA

DANCE MASTERS TROPHY
OPEN SOLO FEMALE ST/LA:
Adult, Youth, Junior2, Junior1, Juvenile


Basic Solo ST 1D (W)
Basic Solo LA 1D (C)
Basic Solo ST 3D (W,T,Q)
Basic Solo LA 3D (S,C,J)
Basic Solo ST 5D (W,T,VW,SF,Q)
Basic Solo LA 5D (S,C,R,PD,J)

Basic/Open Choreographic (All Ladies) LA
Basic/Open Synhro Latin
Basic/Open Latin Show

Breaking, Hip Hop
Disco Dance, Street Dance Show

Modern/Contemporary
Jazz Dance, Show Dance

Latin Fitness, Open Dance
Acro Dance, MTV Dance, K-POP

Majorette, Cheerleading

REGISTRATION AND TIME TABLE


AGE DIVISIONS AND RANGE:

Juvenile1: <= 9
Juvenile2: 10 – 11
Junior1: 12 – 13
Junior2: 14 – 15
Youth: 16 – 18
Adult: 19 – 29
Senior: 30 +


NUMBER OF COMPETITORS:

Solo: 1
Duo: 2
Small Team: 3 – 7
Big Team: 8 – 24


TIME DURATION:

1’30” – 2’
1’30” – 2’
2’ – 2’30”
2’30” – 3’


20 € (WDSF Open Solo)
15 € per competitor per discipline (All other disciplines)
10 € per competitor for every next discipline


1st place: Trophy Cup (Small, Big Team)
1st – 3rd place: Medals
All competitors: Diplomas

ACCOMMODATION


HOTEL CONTINENTAL

Phone: +38970245194
E-mail: sales1@hotelcontinental.com.mk


HOTEL KARPOSH

Phone: +38971341262
E-mail: hotelkarpos@hotelkarpos.com.mk


HOTEL DOLCE

Phone: +38970206181
E-mail: dolce.internacional@gmail.com


HOSTEL GATE

Phone: +38970890116
E-mail: josif@rocketmail.com


URBAN HOSTEL

Phone: +38978432384
E-mail: urbanhostelskopje@gmail.com


Hotel accommodation code:
"MACEDONIA OPEN 2023
DANCESPORT COMPETITION"

OFFICIALS

CHAIRPERSONS

Dr. VLATKO PAVLESKI, Macedonia

MIHAJLO ZIVANOVIC, Serbia

MSc. ZAKLINA KOVACEVIC BOZILOVA, Macedonia

ADJUDICATORS (WDSF COMPETITIONS)

ANDREY TODOROV, Bulgaria
ANNA LUDWIG, Austria
BRANISLAVA RADOVANOVIC, Serbia
DOBRINA PARICHKOVA, Bulgaria
ISMET MUFTUOGLU, Turkie
PROKOPIS KATIAJ, Albania
SABRINA MANUZI, Italy

ADJUDICATORS (OTHER COMPETITIONS)

ALIEV GIANNIS, Greece
AMEL SHITO, Bosnia and hercegovina
ASHMIR RAHMANOVIC, Bosnia and Hercegovina
BRANKICA NESIK, Macedonia
DANIJELA SAGIC, Serbia
DUSHAN RADIC, San Marino
IVAN TERZIEV, Bulgaria
JAGODA DIMOVSKA, Macedonia
JELENA ALEMPIJEVIC, Serbia
JOVANA KLAJIC, Serbia
MATIJA NOVOSEL, San Marino
MIRELA TUDOR, Croatia
SIMONA SPIROVSKA KOSTOVSKA, Macedonia
TANJA KITANOVSKA STOJKOVSKA, Macedonia

CONTACT

PERSON:

Ms. ZAKLINA KOVACEVIC BOZILOVA, MA

FACEBOOK:

INSTAGRAM:

VENUE:

Sport Center "JANE SANDANSKI"

ADDRESS:

ASNOM 1, Skopje, Macedonia

Google Maps Location of the Venue:

DOCUMENTS


Make up and Hair Styling:


Official Photo Studio: